Jiuzhaigou

Posted: 21/08/2014 by rysiekmirek in Chiny, Journey
Tagi: , , , , , , , ,

Jiuzhaigou (98)Zwiedzając staramy się wybierać to czego jeszcze nie widzieliśmy. Tym razem nie było inaczej. Jiuzhaigou to dolina w położona w górach Min, które leżą na skraju „dachu świata” (Wyżyny Tybetańskiej), na północy prowincji Syczuan. Dolina zamieszkiwana jest nadal głównie przez Tybetańczyków, a nazwa Jiuzhaigou oznacza „dolina dziewięciu wiosek”. Miejsce gdzie się udaliśmy jest położone na wysokości 2500 – 3000 m.n.p.m. Jadąc do Jiuzhaigou spodziewaliśmy się lasów, gór, pięknej przyrody – dzikiej natury. Zapomnieliśmy jednak, że to Chiny podczas wakacji….

When we are looking for a place to visit we are trying to choose what we haven’t seen yet. This time was no difference. Jiuzhaigou is located in a valley in Min mountains, which lie on the edge of the „roof of the world” (Tibetan Plateau), in the north of Sichuan province. Valley is still inhabited mainly by Tibetans, and the name Jiuzhaigou means „valley of nine villages”. The place where we went is located at altitude of 2500 – 3000 meters a.s.l. Coming to Jiuzhaigou we expected to see forests, mountains, beautiful landscapes – wild nature. We forgot, however, that it is China and there are holidays ….

Gdy usłyszeliśmy wcześniej, że liczba turystów w parku jest limitowana do 10 tysięcy ucieszyliśmy się. Przestaliśmy się cieszyć gdy dowiedzieliśmy się, że to limit dzienny! Więc zamiast dzikiej natury zastaliśmy dziki tłum turystów stłoczonych w autobusach jeżdżących po parku i ludzi przepychających się na szlakach.
Ale nic to! Park wynagrodził nam po stokroć poniesione niedogodności 🙂 Po raz kolejny UNESCO się nie myli. Góry, lasy, wodospady, hinduska świątynia, Jaki i ich mięso, jeziora oraz laguny mieniące się różnymi kolorami. Ponadto wszędzie przejrzysta woda a w niej…., no właśnie zobaczcie sami. Zdjęć sporo, ale ciężko mi było zdecydować, których nie pokazywać 🙂

 

When we heard earlier that the number of tourists in the park is limited to 10,000 we felt happy. We stopped to enjoy when we got know that this is the daily limit! So instead of wild nature we found wild crowd of tourists cooped up in the buses riding in the park and people pushing trough the trails.
But that has no meaning! The park rewarded inconveniences we suffered a hundred times 🙂 Once again, UNESCO was not wrong. Mountains, forests, waterfalls, Hindu temple, Yack and its meat, lakes and lagoons glittering in different colors. In addition, clear water everywhere and in many things in it …., well, just see by yourself. There is a lot of photos, but it was hard for me to decide what do not show 🙂

 

 

Myślę Jack, że można by zanurkować w jednym z takich jezior? Hmm…? 🙂

Ithink Jack  that it would be worth to dive into one of these lakes? Hmm …? 🙂

Reklamy
Komentarze
 1. Izzi pisze:

  Można by zanurkować, racja! 🙂 104 wygląda jak bajka w bajce… miniatura lasu pod wodą. Zachwycające… co raz bardziej, wiecie co… ładne te Chiny 😉

 2. tatamamci pisze:

  Przeczytałem ostatnie trzy wpisy. Rzeczywiście niesamowita przygoda, jest co oglądać i zwiedzać a do tego ekstremalna przygoda. Na prawdę pozazdrościć. A jak moja córka na kładce? czy coś widziałaś czy może widoki tylko ze zdjęć i filmu? Na zdjęciach nie widać tych 10 tysięcy turystów i jest luźniej niż w naszych Tatrach. Tak dalej trzymać, zwiedzajcie jak najwięcej bo do grudnia coraz bliżej.

  • kasiek7 pisze:

   Ależ Ty mnie znasz, Tatku:)Ja oczywiście, że fotografowałam wszystko z bezpiecznej odległości:)Każdy na tej wycieczce ma swoje przyjemności – o moich w następnym poście:) A dzięki podróżowaniu „na budżecie” udaje nam się czasem ominąć tłumy turystów i mieć chwilę dla siebie:)

 3. mamcia pisze:

  Tak, piękne miejsce. Mnie odrobinę przypomina Jeziora Plitwickie w Chorwacji. I akcent jak z naszego ogródka. Te kwiatki na zdjęciu 170 babcia Krysia nazywa słomki. Buziaki!

  • kasiek7 pisze:

   No proszę, przyroda dookoła świata podobna. Na Plitwickich Jeziorach jeszcze nie byliśmy, może kiedyś zobaczymy:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s